Masz pytania napisz do nas biuro@szukamdietetyka.pl

Miejsce na Twoją reklamę

Wyszukiwarka gabinetów

Szukasz dobrego dietetyka w Twojej okolicy? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki ofert gabinetów dietetycznych.

Artykuły

Suplement diety czy żywność – co wybrać?

Suplement diety czy żywność – co wybrać?
 
Oferta suplementów diety dostępna na rynku jest szeroka, przez co bez fachowej wiedzy, właściwy wybór odpowiedniego produktu może być kłopotliwy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że wg zaleceń producentów jeden suplement ma pomagać oczyścić wątrobę, drugi przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej, a inny dodawać energii. Jak się w tym odnaleźć? Czy w ogóle jest konieczne, by włączać do swojego menu suplementy kupowane w aptece? Czy wystarczy właściwie zbilansowana dieta?
 
Czym, wg definicji, jest suplement diety?
Najprościej rzecz ujmując – jest to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie „normalnej” diety. Jest skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub  innych substancji wykazujących przede wszystkim efekt odżywczy. Mogą występować one jako pojedyncze lub złożone, można zakupić je w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek itp.
… ale uwaga!
Suplement diety to nie lek! Jego zadaniem jest wyłącznie uzupełnianie potencjalnych niedoborów składników odżywczych, które wynikają z niewłaściwie zbilansowanej diety lub powstały w wyniku chorób. Po suplementy diety należy sięgać tylko wtedy, kiedy zostaną u nas zdiagnozowane określone braki.
 
Kiedy więc suplementacja diety jest niezbędna?
Chociażby w okresie rekonwalescencji po przebytych chorobach, u osób stosujących restrykcyjne diety, czynnych sportowców, u kobiet ciężarnych i karmiących wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza, w wieku podeszłym czy po długiej antybiotykoterapii. W tych sytuacjach (zawsze popartych wynikami odpowiednich badań) wprowadzenie kontrolowanej suplementacji może być zalecane i celowe.
 
Czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia wynikające ze stosowania suplementów diety?
Szereg właściwości (mniej lub bardziej pożądanych) posiadanych przez suplementy diety wprowadzane do sprzedaży, w połączeniu z brakiem jasno określonej listy substancji (innych niż witaminy i minerały) wchodzących w ich skład, stwarza realne ryzyko ich przedawkowania. Niestety, często też brak jest jasno sprecyzowanych informacji o możliwych interakcjach między składnikami tychże suplementów diety (czyli wymienionych witamin, minerałów, ziół, itp.) z przyjmowanymi lekami. Konsekwencją może być ryzyko ograniczonego wchłaniania leków czy zaburzenia metabolizmu. W takich sytuacjach najbardziej właściwym postępowaniem jest skonsultowanie ze swoim lekarzem konieczności przyjmowania jakichkolwiek suplementów diety. Dla bezpieczeństwa i własnego zdrowia nie należy zatem stosować ich na własną rękę.
 
Czas na często zadawane Dietetykowi pytanie:  czy suplementy odchudzają?
Ubytek kilogramów podczas zażywania suplementu jest zazwyczaj konsekwencją jednoczesnego zastosowania się do zaleceń producenta, czyli np. wprowadzanie diety o obniżonej kaloryczności oraz zwiększanie aktywności fizycznej. W takiej sytuacji utrata zbędnych kilogramów to zwykle efekt zmiany bilansu między energią przyjmowaną, a wydatkowaną, a nie wyłącznie konsekwencja działania suplementu. Z wielu badań wynika, że bardzo duża część społeczeństwa jest przekonana, iż suplementy łagodzą dolegliwości, poprawiają samopoczucie. Pamiętać jednak należy, że skoro według prawa suplementy nie są lekami, nie mogą mieć właściwości leczniczych.
 
Jeśli nie suplementy z apteki, to … co?
Nie jest odkryciem, że najlepszą drogą do właściwego odżywienia organizmu jest indywidualna i optymalnie zbilansowana dieta. Warzywa i owoce leżą u podstaw prawidłowego odżywiania i są bardzo ważnym elementem codziennych posiłków. Mają one za zadanie m.in. dostarczać głównie witaminy i minerały, ale też takie składniki pokarmowe, które pomagają naszemu organizmowi w prewencji chorób.
 

data dodania: piątek 11 sierpnia 2017

O autorze

Agnieszka Witucka

Z wykształcenia jestem Dietetykiem i Coachem. Czując ciągły niedosyt i „głód wiedzy” nieustannie poszerzam swoją wiedzę i śledzę doniesienia świata nauki, by na rzetelnej wiedzy i naukowych dowodach opierać swoją pracę. Obecnie studiuję zagadnienia z psychodietetyki, która jest moją kolejną pasją.
Doświadczenie zdobywałam i nadal zdobywam dzięki nieustającej ciekawości i pasji. Z pełnym oddaniem pracuję z Pacjentem. Nieustannie tworzę i realizuję szereg projektów prozdrowotnych, rozwojowych, edukacyjnych.
Z ogromnym zaangażowaniem cały czas poszukuję optymalnych i indywidualnych rozwiązań w swojej pracy. Nie poddaję się w promowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, stylu życia i … bycia na diecie bez diety
Miejsce na Twoją reklamę
Miejsce na Twoją reklamę
Miejsce na Twoją reklamę

SZKOLENIA/KURSY/WARSZTATY

PARTNERZY

FOOD FORUM czasopismo
Kancelaria, Sławomir Szymański, Bydgoszcz
platforma, program dla dietetyka
insulinooporność, dieta, zdrowie, cukrzyca, glukoza, insulina
Za treść artykułów/historii/opini oraz zdjęć administracja nie odpowiada. W przypadku naruszenia prawa, wszelkie zgromadzone dane o osobie łamiącej prawo, zostaną przekazane odpowiednim organom. Korzystanie z portalu oznacza akceptacje regulaminu. Kopiowanie elementów graficznych oraz rozwiązań technologicznych zastosowanych na niniejszej witrynie surowo wzbronione. Właścicielem portalu jest SZUKAM DIETETYKA
© Copyright 2016 www.szukamdietetyka.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl

stat4u