Masz pytania napisz do nas biuro@szukamdietetyka.pl

Miejsce na Twoją reklamę

Wyszukiwarka gabinetów

Szukasz dobrego dietetyka w Twojej okolicy? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki ofert gabinetów dietetycznych.

Artykuły

dietetyk, szukam, jak wybrać, dobry dietetyk, dieta

Jak szukać najlepszego Dietetyka

Przysłuchując się pewnej dyskusji o zasadności i „modzie” robienia kursów on line np. na instruktora narciarskiego czy instruktora nauki pływania dla dzieci, poważnie się zaniepokoiłam.
Jak to tak? To naprawdę możliwe jest, by taki kurs został zaliczony i opłacony (albo w odwrotnej kolejności, jak kto woli) zaocznie, bez wchodzenia np. na stok, nawet bez specjalnych umiejętności narciarskich? Czy naprawdę bez cienia wątpliwości i obaw zostawisz swoje Dziecko pod opieką takiego „instruktora”?

A co by było, gdyby ten dziwny „trend” przenieść na podwórko dietetyczne...

… to czy naprawdę gotowi jesteśmy zaufać i płacić takiemu "specjaliście" po kursie on line w zasadzie tylko za to, że … zrobił internetowy kurs, ogłosił się dietetykiem i oferuje dietę „uniwersalną” i dla tzw. "każdego"?
Nawet wtedy, kiedy w ogóle Ciebie nie widział „na żywo”, nie posłuchał z czym sobie nie radzisz, jak żyjesz na co dzień, czy i na co chorujesz, czy i jak ćwiczysz, czy masz Rodzinę, czy pracujesz za biurkiem, a może na 3 zmiany przy taśmie produkcyjnej … Nic o Tobie nie wie, a jednak oferuje Ci … spersonalizowaną dietę!

Przecież Ty nie jesteś ani „uniwersalna / uniwersalny” ani „każda/ każdy”...

To co możesz zrobić? Jak znaleźć Dietetyka z „prawdziwymi papierami”, doświadczeniem i rozsądkiem? To wcale nie jest takie trudne, bo naprawdę jest nas wielu <3
Możesz popytać Znajomych, Rodzinę, poczytać w internecie, przejrzeć kilka portali, stron, poczytać na facebook-u, zajrzeć do gazet, rozejrzeć się.
Możesz tez skorzystać z kilku poniższych rad

Zawsze sprawdzaj przygotowanie merytoryczne, wykształcenie i doświadczenie Specjalisty, u którego szukasz pomocy. Kursy są ok – pod warunkiem, że są uzupełnieniem wiedzy uniwersyteckiej  /czytaj: pełnych studiów/ 

Sprawdzaj co ma w swojej ofercie, dopytaj w jaki sposób pracuje z Pacjentem. Nie osiągniesz sukcesu, jeśli będziesz wyłącznie oczekiwać „złotego środka” i liczyć na to, że „samo się zrobi”. Dietetyk też tego za Ciebie nie zrobi 

Dowiedz się, czy Dietetyk naprawdę chce Ci pomóc, czy tylko sprzedać kolejną bajkę o tym, że ma w swojej ofercie „najnowszej generacji suplement”, „witaminowy wlew” czy „złoty środek”, który jako jedyny i najlepszy "pomoże" Ci bez wkładu Twojej pracy rozwiązać Twój problem. Uwierz mi „nic dla Nas bez Nas”

Upewnij się, czy Dietetyk proponowaną Tobie dietę potraktuje jako wspomaganie Twojego życia, czy bezkompromisową i "jedyną słuszną drogę". Naprawdę każdy może nauczyć się prawidłowych nawyków żywieniowych bez konieczności zmiany pracy czy uruchamiania własnej bio-produkcji eko-żywności! Ale żeby była jasność – Ty też musisz pójść na pewne kompromisy i postawić sobie pewne granice J Dietetyk, który jest przygotowany dp pracy z Pacjentem na pewno będzie potrafił zaproponować Ci takie modyfikacje, dzięki którym szybko ujrzysz „światełko nadziei w tunelu wiecznego bycia na diecie”

Upewnij się, czy Dietetyk sam nie traktuje swojej diety jako "ciągłej walki". Warto, by promowany przez niego sposób żywienia był przyjazny i stanowił narzędzie do lepszego życia, zdrowia, kondycji. Aby nie był wieczną męczarnią. Ani dla Ciebie, ani dla Dietetyka

Doprecyzuj i upewnij się, czy Dietetyk nie podąża za pseudonaukowymi trendami, czy bazuje na sprawdzonej i merytorycznej wiedzy. Zyskujesz wówczas większą pewność, że bardziej niż na biznesie zależy mu po prostu na Tobie

Czasami najlepszą dietą wcale nie jest wielomiesięczne, rozbudowane menu „rozpisane na kartce” Nawet jeśli jest najlepszym, jakie kiedykolwiek ktoś dla Ciebie zrobił. Ta „kartka” ma był tylko narzędziem do zmiany. A zmiana musi nastąpić nie w zeszycie, a w Twoim przekonaniu i nawykach żywieniowych.
Będzie Ci dużo łatwiej, kiedy uwierzysz i zaakceptujesz fakt, że te brakujące lub zbędne kilogramy to wcale nie jest cel! To tylko najlepszy z możliwych „skutek uboczny”

Cel jest zupełnie w innym miejscu – cel to Ty i Twoje dobre życie 
Twoje zdrowie, kondycja, figura, energia, uśmiech, radość, samoakceptacja, poczucie własnej wartości…

Praca z Dietetykiem to praca wyjątkowo „intymna”, bo dotyczy i skupia się na rozpoznawaniu, analizowaniu i zmianie tych nawyków i przekonań, które doprowadziły do tego, że teraz nie akceptujesz swojego ciała. A czasami nawet przed sobą trudno jest się do nich przyznać, prawda?

Praca z Dietetykiem to relacja, która, jeśli ma przynieść oczekiwaną zmianę i poprawę, musi być otwarta, klarowna, uczciwa, realna,  partnerska i oparta na zaufaniu, empatii, zrozumieniu i stawianiu granic. Musi opierać się na wiedzy, badaniach, nauce i doświadczeniu.
Ale na pewno nie na kursach on line, „suplach” czy „przyspieszaczach-spalaczach” i „złotych środkach”

Dietetyk „będzie dla Ciebie”, ale nie może zrobić nic za Ciebie!

Dietetyk ma wiedzę – a Ty, jeśli tylko zechcesz z niej skorzystać, z jego pomocą osiągniesz Swój sukces!
Tą pracę musisz i możesz wykonać tylko Ty, bo ta praca ma pomóc przede wszystkim Tobie 
…a przy okazji Twoim najbliższym – i dobrze wiesz, że warto
 

data dodania: środa 6 lutego 2019

O autorze

Agnieszka Witucka

Z wykształcenia jestem Dietetykiem i Coachem. Czując ciągły niedosyt i „głód wiedzy” nieustannie poszerzam swoją wiedzę i śledzę doniesienia świata nauki, by na rzetelnej wiedzy i naukowych dowodach opierać swoją pracę. Obecnie studiuję zagadnienia z psychodietetyki, która jest moją kolejną pasją.
Doświadczenie zdobywałam i nadal zdobywam dzięki nieustającej ciekawości i pasji. Z pełnym oddaniem pracuję z Pacjentem. Nieustannie tworzę i realizuję szereg projektów prozdrowotnych, rozwojowych, edukacyjnych.
Z ogromnym zaangażowaniem cały czas poszukuję optymalnych i indywidualnych rozwiązań w swojej pracy. Nie poddaję się w promowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, stylu życia i … bycia na diecie bez diety
Miejsce na Twoją reklamę
Miejsce na Twoją reklamę
Miejsce na Twoją reklamę

SZKOLENIA/KURSY/WARSZTATY

PARTNERZY

FOOD FORUM czasopismo
Kancelaria, Sławomir Szymański, Bydgoszcz
platforma, program dla dietetyka
insulinooporność, dieta, zdrowie, cukrzyca, glukoza, insulina
Za treść artykułów/historii/opini oraz zdjęć administracja nie odpowiada. W przypadku naruszenia prawa, wszelkie zgromadzone dane o osobie łamiącej prawo, zostaną przekazane odpowiednim organom. Korzystanie z portalu oznacza akceptacje regulaminu. Kopiowanie elementów graficznych oraz rozwiązań technologicznych zastosowanych na niniejszej witrynie surowo wzbronione. Właścicielem portalu jest SZUKAM DIETETYKA
© Copyright 2016 www.szukamdietetyka.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl

stat4u