Masz pytania napisz do nas biuro@szukamdietetyka.pl

Miejsce na Twoją reklamę

Wyszukiwarka gabinetów

Szukasz dobrego dietetyka w Twojej okolicy? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki ofert gabinetów dietetycznych.

Artykuły

Dlaczego motywacja to tylko pierwszy krok w drodze do zmiany?

Zdarza się, że kilkakrotnie podejmujemy próby zmian. Zmian nawyków żywieniowych, czy stylu życia. Często wtedy obiecujemy sobie, że kolejny będzie lepszy, że WRESZCIE coś zmienimy w swoim życiu. U progu Nowego Roku, podejmując ważne decyzje pamiętać należy o kilku istotnych rzeczach. Postanowienia noworoczne są podejmowane w momencie inspirującego uniesienia i mamy wtedy ochotę na zmianę wszystkiego. Początkowo wydaje nam się, że wystarczy dobra motywacja i że szybko „przestawimy” swój tryb życia na taki, jakim chcielibyśmy żeby był. Dopiero porażka weryfikuje, że praca nad sobą to coś więcej…

Przede wszystkim WALKA… Czasem z samym sobą, niekiedy z lenistwem, czy brakiem czasu. Chcemy mieć wszystko od zaraz! Niecierpliwie oczekujemy szybkich efektów naszej ciężkiej pracy i szybkiej nagrody. A na to trzeba poczekać. Trzeba pomału kreować, krok po kroku nawyki, systemy i mechanizmy. Nawet jeżeli codziennie robimy te same czynności to warto zadać sobie pytanie: Czy robię to odruchowo? A może wręcz przeciwnie, robimy wszystko chaotycznie. Ale jeśli codziennie od razu po przebudzeniu bierzesz prysznic i myjesz zęby - to jest to mechanizm, który wypracowałeś, powtarzając go każdego dnia!

Ale kiedy siła woli i wytrwałość w działaniu znacznie spadają i pojawia się moment kryzysowy?

Po pierwsze, kiedy jesteśmy niewypoczęci! Co za tym idzie, bardziej podatni na stres. Po drugie, kiedy chodzimy głodni i gwałtowne wahania poziomu glukozy we krwi również nam nie sprzyjają. I kolejny ważny czynnik: gdy znajdujemy się w warunkach, które wciąż wyzwalają myślenie o pokusach, tzn. kiedy np. odchudzamy się, ale znajdujemy się u cioci na przyjęciu i wszyscy proponują nam kawałek ciasta, jeden… drugi… Pokusa rośnie. Asertywność jest tu wskazana, jeśli naprawdę wiemy, że zaburzy to nasze plany i w tym momencie odpuścimy.

Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim przejrzysty plan i mierzalne cele. Zapisz, co i do kiedy chcesz osiągnąć. Zrób to etapowo, krok po kroku. Pracuj nad każdy nawykiem odrębnie, nie wszystko naraz. Daj sobie czas, bo przecież robisz to by czuć się dobrze za tydzień, za miesiąc, rok… już zawsze! Zobaczysz, że uda Ci się osiągnąć sukces szybciej niż myślisz, jeśli przestaniesz ciągle czekać i zaczniesz działać systematycznie!

U progu Nowego Roku życzę wszystkim tej systematyczności, cierpliwości i niesłabnącej motywacji. Oby kolejny rok był pełen sukcesów, pozytywnych zmian i inspiracji.

data dodania: sobota 31 grudnia 2016

O autorze

Katarzyna Michałowska

Wiedza z zakresu dietetyki, promocji zdrowia, psychodietetyki, pasja kulinarna i potrzeba niesienia pomocy innym bardzo pomagają w pracy z pacjentem, która jest także moją wielką pasją. Lata nauki i praktyki pokazały mi jak ważne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta i zgłębienie przyczyn jego problemów, by terapia nie tylko zakończyła się sukcesem, ale by pacjent osiągnął trwały rezultat. Uczestnicząc w licznych szkoleniach oraz konferencjach naukowych cały czas poszerzam swoją wiedzę, co pozwala też spojrzeć na problemy moich pacjentów z innej strony. Jestem autorką wielu prelekcji i wykładów o tematyce zdrowotnej. Współpracując z lokalnymi mediami, przedszkolami, szkołami i ośrodkami pomocy społecznej, chętnie dzielę się swoją wiedzą i wspieram lokalne inicjatywy promujące zdrowy styl życia. Zaufało mi już blisko 1000 pacjentów, co daje mi ogromną satysfakcję i jeszcze większą motywację do dalszej pracy.
Miejsce na Twoją reklamę
Miejsce na Twoją reklamę
Miejsce na Twoją reklamę

SZKOLENIA/KURSY/WARSZTATY

PARTNERZY

FOOD FORUM czasopismo
Kancelaria, Sławomir Szymański, Bydgoszcz
platforma, program dla dietetyka
insulinooporność, dieta, zdrowie, cukrzyca, glukoza, insulina
Za treść artykułów/historii/opini oraz zdjęć administracja nie odpowiada. W przypadku naruszenia prawa, wszelkie zgromadzone dane o osobie łamiącej prawo, zostaną przekazane odpowiednim organom. Korzystanie z portalu oznacza akceptacje regulaminu. Kopiowanie elementów graficznych oraz rozwiązań technologicznych zastosowanych na niniejszej witrynie surowo wzbronione. Właścicielem portalu jest SZUKAM DIETETYKA
© Copyright 2016 www.szukamdietetyka.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl

stat4u