Masz pytania napisz do nas biuro@szukamdietetyka.pl

Miejsce na Twoją reklamę

Wyszukiwarka gabinetów

Szukasz dobrego dietetyka w Twojej okolicy? Skorzystaj z naszej wyszukiwarki ofert gabinetów dietetycznych.

Historie pacjentów

cukrzyca, insulina, dieta, jak sobie radzić, chore dziecko

MAMA, CÓRKA I TA TRZECIA - CUKRZYCA - cz.1

Nagła diagnoza
 
Jestem mamą obecnie 24 letniej Magdy, która w wieku 10 lat zachorowała na cukrzycę, Wówczas nie zdawałam sobie z tego sprawy z jakim strasznym schorzeniem mam do czynienia ( moja wiedza cała wiedza o niej to fakt, że babcia i dziadek mieli i nic się nie działo, jedli normalnie, a raz w miesiącu badali w laboratorium poziom cukru we krwi).
 
Do 10 roku życia Magda była zdrowym, radosnym dzieckiem, dość szczupłym, lubiącym jak każde dziecko słodycze, kiedy nagle ujawniła się ONA - CUKRZYCA. Spadła na nas jak „podstępna żmija”, atakując z zaskoczenia, wpuszczając swój „nieuleczalny jad”. Wcześniej nie dawała żadnych objawów. Pamiętam jak dziś tą straszną noc, minuty oczekiwania na diagnozę, które wydawały się wiecznością. Diagnoza - cukrzyca I stopnia insulinozależna.
Odetchnęłam, myśląc wtedy, że to nic takiego. Tabletka rano, raz w miesiącu badanie ( jak moi dziadkowie ) normalne życie. Niestety lekarze szybko wyprowadzili mnie z błędu. To inny typ tej choroby. Wymagający podawania insuliny przed każdym posiłkiem głównym oraz korekty w razie konieczności, mierzenia poziomu glukozy oraz  specjalnej DIETY .
 
Tajemnicze wymienniki

Początek zmagań z chorobą podczas kilkutygodniowego pobytu na oddziale diabetologii to głównie edukacja z zakresu żywienia, prowadzona przez dietetyka oraz dostosowanie jednostek insuliny do wielkości posiłków.     
To nie było jednak takie proste jak wydawało się w szpitalu, gdzie dostarczano gotowy posiłek, a lekarz decydował i ustalał dawkę insuliny.
Teraz w domu musiałyśmy same podejmować decyzje i korygować dawki insuliny nie tylko uwzględniając posiłek ale również ( a może przede wszystkim ) aktywność  dnia.
Do kuchni wprowadziłyśmy wagę do odważania wielkości porcji i kalkulator, aby według podanego wzoru przeliczać wymienniki węglowodanowe (WW), oraz białkowo-tłuszczowe (WBT). Wymagało to dużego zaangażowania i dyscypliny. Jednak jak, to zwykle bywa strach ma wielkie oczy. Oczywiście początki były trudne. Czasem zdarzały się wyskoki dużego poziomu glukozy, a czasem cukier raptownie spadał, mimo przeliczania wymienników. Pomagała nam wówczas aktywność fizyczna. Zwłaszcza po kolacji starałyśmy się chodzić na godzinne spacery. To pomagało w przyjemny sposób „spalić cukier” i nie dopuszczać do wysokich poziomów glukozy w nocy. Już wiedziałam, że nie wygram z chorobą córki, nigdy się jej nie pozbędziemy.
Pomyślałam wtedy, że skoro już z nami zostanie to musimy nauczyć się z nią żyć tak, aby życie stało się normalne w całej tej „nienormalności” i że nie zrezygnujemy z realizacji naszych planów życiowych, dążeń i marzeń.
W kolejnym odcinku napiszę o naszych zmaganiach w powrocie do codziennych zajęć.

 
 

data dodania: niedziela 8 października 2017

cukrzyca, insulina, dieta, jak sobie radzić, chore dziecko
cukrzyca, insulina, dieta, jak sobie radzić, chore dziecko
cukrzyca, insulina, dieta, jak sobie radzić, chore dziecko
Miejsce na Twoją reklamę
Miejsce na Twoją reklamę
Miejsce na Twoją reklamę

SZKOLENIA/KURSY/WARSZTATY

PARTNERZY

FOOD FORUM czasopismo
Kancelaria, Sławomir Szymański, Bydgoszcz
platforma, program dla dietetyka
insulinooporność, dieta, zdrowie, cukrzyca, glukoza, insulina
Za treść artykułów/historii/opini oraz zdjęć administracja nie odpowiada. W przypadku naruszenia prawa, wszelkie zgromadzone dane o osobie łamiącej prawo, zostaną przekazane odpowiednim organom. Korzystanie z portalu oznacza akceptacje regulaminu. Kopiowanie elementów graficznych oraz rozwiązań technologicznych zastosowanych na niniejszej witrynie surowo wzbronione. Właścicielem portalu jest SZUKAM DIETETYKA
© Copyright 2016 www.szukamdietetyka.pl All Rights Reserved

Projekt i wykonanie: HEDRYCH.pl

stat4u